Inwestor
Forum dla aktywnie inwestujących
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Inwestor Strona Główna
->
Teksty
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Ogólne
----------------
Regulamin
Uwagi
Teksty
Plan
Inwestowanie
----------------
Lokaty
Fundusze inwestycyjne
Akcje
Forex
Nieruchomości
Inne
Działalność gospodarcza
MLM
Inne
----------------
Ogłoszenia
Towarzyskie
Humor inwestorski
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
jakinski
Wysłany: Wto 0:31, 28 Lip 2015
Temat postu:
u nas jednak panuje chaos
gabryssobb
Wysłany: Czw 11:18, 04 Gru 2014
Temat postu:
u nas szef mocno promuje tą zasadę i wydaje mi się, że czasem ona działa!
Otren
Wysłany: Pią 16:04, 31 Paź 2014
Temat postu:
Potwierdzam, działa jak najbardziej można ją zauważyć w każdym aspekcie naszego życia
renni
Wysłany: Wto 20:45, 21 Paź 2014
Temat postu:
Bardzo ciekawa teoria. Poszukam o niej czegoś więcej w sieci. Dawno w sumie nie czytałam żadnej literatury "biznesowej".
nikola4444
Wysłany: Wto 13:56, 07 Paź 2014
Temat postu:
To jest zasad Pareto 80/20. Powinno się ją wykorzystać w biznesie - w prowadzeniu firmy, bo np. zazwyczaj 80% problemów w firmie generuje 20% klientów itd
Luki7649
Wysłany: Śro 15:03, 20 Sie 2014
Temat postu:
Myślę, że gdyby ktoś pracował przez 80% swojego wolnego czasu dzień w dzień a przez 20% wolnego czasu przeznaczał na rozrywkę to mógłby odnieść sukces. I według Zasady w temacie odniósłby sukces dzięki 20% swojego wysiłku.
renni
Wysłany: Wto 22:00, 15 Lip 2014
Temat postu:
Faktycznie jest to bardzo ciekawa i potwierdzalna zasada. Ja jednak wolę myśleć, że sama mam wpływ na swoje życie, a nie że jest ono determinowane przez inne czynniki.
manfred
Wysłany: Pon 15:19, 14 Lip 2014
Temat postu:
znaczy generalnie ta zasada ma przełożenie na wiele innych obszarów naszego życia- począwszy od psychologii poprzez ekonomię i skończywczy na jakichś najbardziej zaskakujących dziedzinach, więc nie lekceważylbym tej teorii, koncepcja bardzo ciekawa i osobiście niejednokrotnie obserwowałem jej zastosowanie
MarcinWu
Wysłany: Nie 10:12, 16 Mar 2014
Temat postu:
Ja jestem dość sceptyczny wobec takich zasad. Co one niby dają?
theredel
Wysłany: Czw 17:29, 31 Gru 2009
Temat postu:
Są podobno rozwinięcia tej zasady, że np. 5% ludzi na świecie ma 95% światowych pieniędzy itp
ENAiMANIAK
Wysłany: Pią 14:16, 11 Lip 2008
Temat postu:
"Bez względu na to, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy też nie, zasada 80/20 wpływa na jakość naszego życia. Kierując się nią przy planowaniu swojej strategii działania, wiedząc, że prawie nigdy nie zdarza się, aby 100 proc. nakładów przynosiło 100 proc. efektów - będziemy w stanie osiągać lepsze rezultaty tym samym lub mniejszym nakładem pracy. Zwłaszcza gdy zaoszczędzony czas przeznaczymy na relaks. "
no ogólnie zasada Pareto jest znana w nauce, ale zgadzam sie ze w zyciu tez mozna w niej korzystac. No i rzeczywiscie wydaje mi sie ze jak ganiamy caly czas za lepszym jutrem i nie poswiecamy nic na odpoczynek - tez zle sie dzieje. Wazne tylko zeby ten czas na relaks byc odpowiednio wykorzystay, a nie zmarnoawany na zamartwianie sie...
Barkley
Wysłany: Wto 13:10, 23 Sty 2007
Temat postu: 80 na 20, zasada, która rządzi naszym życiem
Powszechnie wiadomo, że bogactwo na kuli ziemskiej rozdzielone jest niesprawiedliwie. Jego rozkład kształtuje się według proporcji 80/20. Zasadę tę odkrył w 1897 r. włoski ekonomista i socjolog, profesor uniwersytetu w Lozannie Vilfredo Pareto. Na podstawie danych statystycznych analizował on dochody ludności we Włoszech. Jego badania wykazały, że 20 proc. Włochów jest w posiadaniu 80 proc. bogactwa kraju i odwrotnie - 80 proc. ludności posiada jedynie 20 proc. dóbr.
Od tego czasu odkryta zależność (nazwana od nazwiska odkrywcy zasadą Pareta lub zasadą 80/20) stała się przedmiotem zażartych sporów i dyskusji wielu ekonomistów. Zastanawiano się, skąd wynika taki, a nie inny podział proporcji i jakie czynniki ją kształtują. Zasada początkowo była wyłącznie akademicką ciekawostką ekonomiczną. Dopiero w późniejszych latach odkryto jej zastosowanie w wielu innych dziedzinach życia. Zaobserwowano, że sprawdza się nie tylko przy rozpatrywaniu, jak podzielony jest majątek, ale przede wszystkim w optymalnym zarządzaniu pracą.
Zasada (80/20) głosi, że 80 proc. osiąganych wyników wypływa tylko z 20 proc. nakładów pracy. Mimo iż może to się wydawać sprzeczne z intuicją, jest to statystyczny fakt. Według niej dysponując z góry ograniczonym czasem przeznaczonym na określone zadania, można skromniejszymi środkami i mniejszym wysiłkiem osiągnąć większe efekty, niż angażując cały swój zasób sił. Dlatego też zasadę 80/20 powszechnie polecają eksperci od motywacji i zarządzania. Zalecają ją także milionerzy, którym pomogła zdobyć fortunę. Dla tych, którzy wiedzą, że prawie zawsze 20 proc. przyczyn wpływa na 80 proc. efektów, stanowi podstawową wytyczną decydującą o odnoszonych sukcesach.
Ile szczęścia w życiu?
Nie wierzysz statystycznym prawidłowościom - przypatrz się otaczającej rzeczywistości. Po dogłębnej analizie z pewnością zauważysz, że np. 20 proc. pracowników w twojej firmie lub zakładzie pracy wykonuje 80 proc. pracy. Być może zwrócisz też uwagę na to, że inne 20 proc. pracowników stwarza 80 proc. wszystkich problemów. Nadmiernie angażujesz się w swoją pracę - zauważ, że tylko 20 proc. twojego czasu pracy przekłada się na 80 proc. osiąganych przez ciebie efektów. Spójrz też na swoją kolekcję ubrań w szafie - zobaczysz, że przez 80 proc. czasu nosisz tylko ok. 20 proc. z nich.
A oto kolejne przykłady z codziennego życia. Podjęcie na naradzie ok. 80 proc. decyzji zajmuje ok. 20 proc. czasu narady, 20 proc. polityków odpowiada za 80 proc. decyzji (również tylko 20 proc. z nich jest widocznych w mediach przez 80 proc. czasu), 20 proc. kryminalistów popełnia 80 proc. przestępstw, 20 proc. kierowców powoduje 80 proc. wypadków, 20 proc. klientów danej firmy przynosi 80 proc. przychodów ze sprzedaży, 20 proc. słownictwa wystarczy, by móc czytać 80 proc. tekstów w obcym języku, na 20 proc. powierzchni dywanu przypada 80 proc. jego zużycia, 20 proc. klientów hipermarketów odpowiedzialnych jest za 80 proc. wszystkich skarg i co najważniejsze - zaledwie 20 procent przeżytych w naszym życiu chwil daje nam 80 procent szczęścia
Samych wartości liczbowych 80 i 20 nie należy traktować precyzyjnie. Ustalają one tylko pewną proporcję, od której mogą być wyjątki. Na przykład w dziedzinie finansów obserwuje się bardziej wyśrubowaną zasadę 90/10. 10 proc. ludzi jest w posiadaniu 90 proc. wszystkich pieniędzy. 90 proc. kapitału akcyjnego znajduje się w posiadaniu zaledwie 10 proc. osób. Podobnie 10 proc. aktorów, sportowców czy muzyków zarabia 90 proc. wszystkich pieniędzy w swoich branżach.
Bez względu na to, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy też nie, zasada 80/20 wpływa na jakość naszego życia. Kierując się nią przy planowaniu swojej strategii działania, wiedząc, że prawie nigdy nie zdarza się, aby 100 proc. nakładów przynosiło 100 proc. efektów - będziemy w stanie osiągać lepsze rezultaty tym samym lub mniejszym nakładem pracy. Zwłaszcza gdy zaoszczędzony czas przeznaczymy na relaks.
Ze względu na zbliżający się czas sesji egzaminacyjnych, warto, by studenci wykorzystali ją w efektywnym zdawaniu egzaminów. Wystarczy przeanalizować swoje dotychczasowe doświadczenia i zastanowić się, jakie "działania przedegzaminacyjne" przynoszą największe efekty.
Często można zaobserwować, że osoba ucząca się intensywnie i próbująca wszystko zrozumieć, dostaje w końcowym efekcie ocenę niższą niż ktoś, kto potrafi uczyć się tylko tego, co faktycznie jest potrzebne do otrzymania na egzaminie określonej oceny.
Dysponując krótkim czasem, opłaca się wcześniej zastanowić i znaleźć te "wartościowe" 20 proc. wiedzy, której należy się nauczyć, aby zapewniła nam 80 proc. sukcesu w postaci odpowiedniej oceny.
Problem stanowi znalezienie tych 20 proc. Jak tego dokonać? Należy wyrobić w sobie umiejętność analityka zastanawiającego się nad każdym działaniem i jego skutkami. Efekt końcowy zależeć będzie od umiejętności wyciągania wartościowych wniosków z wykładów (np. zapamiętywania ulubionych zagadnień wykładowców), sztuki zbierania danych i przetwarzania ich w użyteczną wiedzę.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin